Gerçek Profesyonellik

05-01-2021

Günümüz iş dünyasında, artık ciddi anlamda küreselleşmiş kapitalizmin etkisi altında kalmış çoğu iş yerinde işçi ve işveren ilişkilerinin sürekli bir değişim içine girdiğini görüyoruz. Gittikçe kötüleşen ve ağırlaşan yaşam koşulları, işsizlik ve yoksulluğun artışı, zengin-fakir arasında ki uçurumun her geçen gün dahada artması, mevcut sistemde bir takım aksaklıkların olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Her geçen gün alınan yeni tedbirler ile işçinin aleyhine oluşan bu kötü gidişat daha da içinden çıkılmaz bir hal almaya başlamış ve önceden belirlenen hedeflerden sapılmaya başlamıştır.

Aslında bu durumun sebeplerinden biri de işçilerin kendisidir. Çünkü kendi işinde profesyonelleşmek yerine kendisine yüklenen diğer işleride yapmaya başladığı zaman bir yandan bu sistemin çarklarını döndürmeye başlıyor. İşveren de doğal olarak aynı maaşa birden fazla işi yapan çalışanları tercih ediyor ve bir yandan işinin ehli olan çalışan sayısı azalıyor bir yandanda kendi gelirinin düşmesine neden oluyor. Oysa Avrupa da ve diğer ülkelerde durum hiç te böyle değil. Bir çalışan hangi işten sorumlu ise o işte ustalaşıyor ve asla başka bir işte çalışmıyor. Herkesin görevi ve görev yeri tanımlı. Kimse bir başkasının görevine ve görev alanına girmiyor. Bu yüzden nitelikli iş gücü ve doğal olarak kalite ve performans daha iyiye gidiyor. Buna bağlı olarak ekonomiler daha düzenli daha sağlam temellere oturuyor. Ülkemizde de çoğu kurumsallaşmış firmalar da bu sistem düzenli olarak çalışıyor.

Bir insanın her işten anlaması zaten mümkün olamaz. Ama bazı fırsat düşkünü çalışanların, ne iş olsa yaparım mantığını çalıştırması ve işverenin de bu yönde bir beklenti içine girmesi sonucunda, dönen çarkların dişlerinin bir bir kırılmasına ve zaman içinde kendi işinden de olma riskiyle karşı karşıya kalmasına neden olmakta. Bu da ekonomiye ciddi anlamda zarar vermekte. Kısa vadede işveren için karlı ve hesaplı gibi gözükse de aslında işletmenin zaman içinde zarar etmesine kalitenin düşmesine ve itibarını yitirmesine neden olmaktadır.

Tüm bunların ardından profesyonel anlamda başarıyı yakalamak ve hedeflere daha emin adımlarla ve basamakları birer birer çıkarak ( tabi ki çıkarken tutunduğun dalları kırmadan - çünkü inerken o dallara ihtiyacın olabilir ) ulaşmak elbette ki mümkün. Ancak bunun tek mantıklı yolu öncelikle hedeflerin doğru ve gerçekçi belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşmak için gereken planlamanın, gerçeğe uygun bir şekilde kurgulanması gerekir. Kar etmek tabi ki her işletmenin nihai hedefidir. Ancak belirli aşamalardan sonra ulaşılması gereken bu hedefe zamanından önce ulaşılmaya çalışıldığında ve kadroları gereksiz bir şekilde ben her işi yaparım diyen insanlar ile değil ben bir işi yaparım ama çok iyi yaparım diyen nitelikli insanlar ile oluşturmaya özen gösterilmez ise başarı şansının olmayacağı bilinmelidir. Ayrıca bu konuda işverenlerin beklentileri ve ne yapmak istedikleri de çok önemli tabi ki.

Bu yüzdendir ki öngörü ve tecrübe sahibi olmak her ne kadar zamanla kazanılan bir özellik olsa da mümkün olduğu kadar objektif olup olaylara çözüm odaklı yaklaşarak ve uygun çözümler üreterek profesyönel anlamda daha başarılı olmak mümkündür.

Bu vesile bütün dostlarımın yeni yılını en içten dileklerimle kutlar önce sağlıklı sonra huzurlu başarılı ve bol kazançlı daha güzel bir yıl diliyorum. Esenkalın


Paylaştığım program dosyasının adı AutoCadLSP_2.zip


25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

28/12/2020 Merhaba sevgili dostlar Geçen hafta yazımda Teknik Ressamlık yolunda ikinci basamağa geçtiğimi yazmıştım. Çalışmalarıma buradan devam ettim. Zaman içinde hesap metotlarını ve en önemlisi he

Nihayet sizlerle buluşma fırsatı bulabildiğim için çok mutluyum. Bundan sonra her hafta sizlerle buluşmaya, elimden geldiğince sizlerle bir şeyler paylaşmaya çalışacağım. Ülkemizde auto-cad 90'lı yıll